FB
Maine Coon - wersja jezykowa

 

Galeria

 

Kontakt

 

ZooPlus1

O rasie Maine Coon

Historia Maine Coonów  rozpoczyna się od stanu Maine (pierwszy człon nazwy rasy) w Ameryce Północnej.

Istnieje domniemanie, że koty te żyły dziko na tym terenie. Natomiast drugi człon tj. Coon wziął się od szopa pracza o tej
azwie, bowiem legenda głosi, że Maine coon powstał w wyniku skrzyżowania kota domowego właśnie z szopem. Jednak podkreślić należy, że nauka genetyki zdecydowanie wyklucza taką możliwość...

Bardziej realne hipotezy powstania tej rasy przyjmują, że :

1) to wikingowie podróżując drogą morską do Nowego Świata zabrali ze sobą na pokłady statków koty norweskie leśne, które następnie krzyżując się z kotami domowymi, dały początek właśnie rasie Maine Coon.

2) maine coony wywodzą się od kotów Angora przywiezionych przez żeglarzy i europejskich kolonistów w końcu XVIII wieku

Maine Coony zostały uznane za rasę narodową Kanady, a w 1860r. po raz pierwszy pokazano je na wystawie w Nowym Jorku. Jednak w USA rasa ta została uznana dopiero w roku 1976, natomiast przez międzynarodową organizację FIFE w 1983, po uprzednim debiucie na wystawie w Niemczech, gdzie zdobyły ogromne zainteresowanie ze strony hodowców, które niezmiennie trwa do dnia dzisiejszego.

Do Polski maine conny sprowadziła -  w 1994r. - pani Anny Górskiej z hodowli Jompi*PL. Pierwszymi przedstawicielami rasy były kotki: czarna tygrysio pręgowana CHI CHI Guldfakse's i niebieska klasycznie pręgowana CATALINA Guldfakse's oraz kocur - czarny klasycznie pręgowany WW WOODSTOCK Guldfakse's.

Na uwagę zasługuje fakt, że rasa Maine Coon jest naturalnie wykształconą rasą, tj. powstała bez udziału hodowców, co jednocześnie nie oznacza , iż pozostają oni bez wpływu w kształtowaniu wzorca tej rasy. Każdy odpowiedzialny hodowca, tworząc swój „plan hodowlany" powinien mieć na uwadze tą właśnie okoliczność!

Charakterystyka Maine Coonów :

Koty te charakteryzują się niezwykłym charakterem, często porównywanym z charakterem psów: to łagodne olbrzymy, które swojego właściciela darzą bezwarunkową miłością i oddaniem, są niezwykle towarzyskie,swojemu Panu „pomagają" we wszystkich domowych czynnościach. Bez trudu nawiązują przyjaźń z innymi zwierzętami. To koty, które mają wiele do powiedzenia pozostałym domownikom i czynią to „śpiewająco" - w pełnym tego słowa znaczeniu -  wydając z siebie całą gamę przeróżnych rozkosznych dźwięków. Są wspaniałymi kompanami małych dzieci, którym bardzo chętnie i z wielką ciekawością towarzyszą we wszystkich zabawach, przejmując często inicjatywę-J.  Jak każdy domownik, wymagają wiele uwagi i czułości ze strony wszystkich członków rodziny. Jeśli ktoś nie może im tego zapewnić to nie powinien zapraszać ich do wspólnego zamieszkiwania.

Cechą odróżniającą te koty od innych ras są imponujące rozmiary ich ciała: przeciętna waga kotek to 4 - 6 kg, natomiast kocurów 7 – 15 kg!!!!. Należy pamiętać, że koty tej rasy długo dojrzewają i pełnię dojrzałości fizycznej osiągają w wieku 3-4 lat, wtedy też prezentują się najpiękniej.

Piękne, lśniące, długie futro maine coonów powinno być czesane przynajmniej dwa razy w tygodniu, a w celu jego odświeżenia można, co jakiś czas, użyć suchego szamponu bądź tradycyjne wykąpać pupila z użyciem specjalnych
do tego celu kosmetyków.

Jak przystało wielkim kotom, ulubionym ich przysmakiem jest surowe (koniecznie przemrożone!!!) mięso : wołowe lub z drobiu. Taką dietę powinna też wzbogać  sucha karma dobrej jakości. 

Opiekunem tych kotów powinien być człowiekiem:odpowiedzialny, życzliwy i potrafiący uszanować indywidualność  drugiej osoby – wtedy z pewnością zyska także akceptację ze strony mądrych i wrażliwych maine coonów.

Ja odnajduję w moich kotach oddanych przyjaciół, pocieszycieli, kompanów do wspólnej zabawy; poza tym moje coonki bardzo dbają o to, abym pożytecznie wykorzystywała dany mi czas, upominając się  o swoje potrzeby bardzo głośno...-:)

Prowadzenie hodowli przynosi mi wiele radości ale zarazem uczy odpowiedzialności i  pokory...

Wioletta Borowska

 

 

COPYRIGHT 2012 HODOWLA AKORD | KOTY RASY MAINE COON |